Co warto zwiedzić w Brnie czyli pomysł na weekend

Brno – drugie miasto pod względem wielkości w Czechach. Po zwiedzeniu Pragi wiele z Was zastanawia się, jaki obrać następny cel. Polecam właśnie to wspaniałe miasto. W odróżnieniu od stolicy Czech, tutaj czas płynie nieco wolniej…

 

 

  • Czym się dostać do Brna ?

Polecam Flixbus. Autobusy jeżdżą z wielu polskich miast na tyle często, że bez trudu możemy się tam dostać. Z Krakowa do Brna odległość wynosi zaledwie 330 km, także w 3,5 h możemy być tam na miejscu. Jest to zatem idealne miejsce na weekendowy odpoczynek.

  •  Transport w mieście ?

Starówka w Brnie jest na tyle mała, że spokojnie możemy zwiedzić miasto pieszo. Od centrum oddalony jest zamek, usytuowany na pobliskim wzgórzu. Jednakże myślę, że przejście od starówki do celu nie przekracza pół godziny. W razie czego, kursują wszędzie tramwaje i autobusy.

  • Co warto zobaczyć ?

Brno słynie ze swojej starówki, na której można podziwiać średniowieczne kościoły.Bez wątpienia największe wrażenie zrobi na Was Katedra Piotra i Pawła z XIV wieku w gotyckim stylu. Ciekawostką jest, czemu dzwony biją o godzinie 11 przed południem. Wiąże się to z legendą oblężenia Brna przez Szwedów. Dowódcy Armii ustalili między sobą zdobycie miasta do południa 15 sierpnia 1645r. Jednakże mieszkańcy Moraw dowiedzieli się o tym wcześniej i zmienili porę bicia dzwonów o godzinę wcześniej. Pewni siebie Szwedzi o godzinie 11 przerwali oblężenie a dzięki temu miasto zostało uratowane. 

Następnym ciekawym miejscem godnym odwiedzenia jest Cabbage Market Square.Miejsce to jest jednym z najstarszych placów w całych Czechach. W ciągu tygodnia odbywa się tam targ, gdzie można kupić swieże warzywa i owoca.

Polecam także Plac Wolności, miejsce znane z różnych spektakli, festiwali etc. Dla miłośników historii architektury, szczególnie polecam to miejsce bowiem budynki pochodzą tu z różnych epok. 

Nie można zapomnieć o jednym z najważniejszych zabytków Brna – zamek Spilberk. Miejsce to jednak niesie ponurą historię tego miasta, bowiem tam też za czasów monarchii habsburskiej odbywały się tam różnego rodzaju tortury, a także istniało jedno z najbardziej przerażających więzień tamtych czasów.

 

 

 

  • Jedzenie?

Brno słynie ze swoich klimatycznych kafejek i restauracji. Jako, że jestem miłośniczką jedzenia azjatyckiego tym razem wybór padł na jedną z najlepiej ocenianych wietnamskich knajp. Jednakże warto spróbować czeskiego jedzenia, ponieważ naprawdę jest w czym wybierać. Jednym z najbardziej popularnych specjałów kuchni morawskiej są knedliki, czyli potrawa mączna przygotowywana na bazie ziemniaków lub mąki pszennej z różnego rodzaju sosami i mięsem. Na uwagę zasługuje nie tylko czeskie piwo, ale także wino w Brnie, bowiem to właśnie tutaj odbywa się jedna z największych produkcji tegoż trunku.

 

Dodaj komentarz