Podziemny park rozrywki czyli kopalnia soli w Turdzie

Wyobraźcie sobie młyńskie koło, pole do golfa, możliwość wypożyczenia łódki by popływać po jeziorze…

A to wszystko 120 metrów pod ziemią ! Nieprawdopodobne ? A jednak.. Wystarczy wybrać się do kopalni soli w Rumunii.

 

Pierwsze wzmianki o wydobywaniu soli w Turdzie sięgają aż 1200 roku! W tamtych czasach sól była wydobywana ręcznie i stanowiła jeden z podstawowych zasobów. Ostatecznie, w 1930 roku zatrzymano wydobywanie soli. W 1992 roku kopalnia została otwarta w celach turystycznych. O Turdzie dowiaduje się pierwszy raz w Kluż-Napoce od lokalnych ludzi, podczas odbywania tutaj stażu. Każdy chwali to miejsce, jako warte odwiedzenia. Pewnej słonecznej soboty, ja też postanawiam odwiedzić te niezwykłe zasoby natury …

 

Już samo wejście do kopalni robi niezłe wrażenie, bowiem jest w formie świetlnego korytarza.

 

 

Po przejściu kilkunastu metrów w głąb ziemi, znajduje się w korytarzu, który prowadzi między innymi do Komnaty Echa a także do autentycznych urządzeń, służących do wydobywania soli.

 

 

 

 

Następnie, kierujemy się w dół kopalni. Wybieramy opcję zejścia po schodach (13 poziomów) jako, że nie znajdujemy w pobliżu windy.

 

 

 

 

Po drodze, możemy zaobserwować, jak atrakcje czekają nas na dole.

 

 

Czy my aby napewno jesteśmy w kopalni ? Przecież to wygląda jak wesołe miasteczko. Nie spodziewałam się, że kopalnia soli nas tak pozytywnie zaskoczy.

 

 

A to jeszcze nie koniec, bowiem dalej odkrywamy czarną taflę wody. Niewiele zastanawiając się wynajmujemy łódkę , by skorzystać z jakże niezwykłej atrakcji.

 

 

Czy jeszcze Was nie namówiłam by tu przyjechać ? Naprawdę warto ! Uważam, że to jedna z najlepszych atrakcji w całej Rumunii. Za bilet wstępu (studencki) do kopalnii zapłacicie jedynie 15 LEI, czyli około 15zł. Bilet normalny jest w cenie 30 LEI. Turda znajduje się zaledwie 30 km od Kluż-Napoki. Polecam całym sercem !

 

 

 

 

Dodaj komentarz