Jak tanio podróżować ?

Marzysz o podróżach, jednak uważasz, że ogranicza Cię Twój budżet ? Może pora pomyśleć o tańszych alternatywach.  Pamiętaj, że dla chcącego nic trudnego 😉 Taniego podróżowania warto się nauczyć.

  1. Bilety

Przede wszystkim zwracaj uwagę na czas kupna biletu. W weekendy bilety są zawsze droższe. Używając  jednej z wyszukiwarek połączeń lotniczych np. skycranner, możemy dowiedzieć z jakiego miejsca, można najtaniej dolecieć w dane miejsce. Warto mieć to na uwadze, gdyż nawet podróż z Niemiec, może nas kosztować dużo taniej. Jeśli nie zależy Wam na czasie, a planujecie dalszą podróż poza Europę, sugeruję rozejrzeć się za tańszymi biletami także z innych krajów. Może przy okazji, zwiedzicie jakiś ciekawy kraj po drodze do Waszego celu? Jest to fajna opcja, godna rozważenia. Jak najbardziej polecam.

 

 

  1. Wybór miejsca

 

Wyszukuj kraje, gdzie wydasz mało pieniędzy na podróżowanie. W Europie przede wszystkim polecam Bałkany, gdzie ceny są niższe niż w Polsce a bilety lotnicze często w promocyjnych cenach. Np. Do Bośni, można polecieć nawet za 40zł w jedną stronę. Z resztą osobiście najbardziej polecam ten kraj, zwłaszcza Mostar jak i Sarajewo. Miasta te są zlepkiem kultury, religii oraz społeczeństwa. Podczas mojej bałkańskiej podróży, to właśnie ten kraj zrobił na mnie największe wrażenie. Drugim faworytem jest Ochryda w Macedonii z pięknym jeziorem, który należy do światowego dziedzictwa UNESCO. Malownicze krajorazy przyciągają w to miejsce tłumy turystów. Jednakże nie bez powodu. Miasto samo w sobie ma niesamowity urok, a ceny są przystępne. Na uwagę zasługuje także Szkodra w Albanii,miasto z bogatą historią, gdzie uważa się, że właśnie tam można poczuć ducha albańskiej tradycji.

 

 

  1. Nocleg

Jeśli nie przeszkadza Ci spanie w namiocie, to warto pomyśleć, także o tym sposobie noclegu. W innym przypadku polecam korzystać z couchsurfingu, czyli strony, dzięki której znajdziesz lokalną osobę w danym miejscu .Jest to wspaniała okazja, na zawarcie ciekawych znajomości a przy tym poznanie obyczajów i kultury danego kraju.Warto rozejrzeć się za taką osobą min. 2 tygodnie przed wylotem. Na ostatnią chwilę też się da, jako że na tej stronie istnieją grupy typu ‘emergency’  i w sytuacji kryzysowej, można szukać pomocy właśnie tam. Jeśli te 2 opcje, Wam nie odpowiają, polecam hostel, gdzie ceny na pewno są niższe od hotelu, a przy okazji można poznać backpackersów z różnych stron świata. W sytuacjach gdy podróżujemy długoterminowo warto pomyśleć o wolontariacie, tj. polecam strony typu workaway,gdzie możemy znaleźć np. pracę w hostelu w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie.

 

  1. Jedzenie

W miarę możliwości, jeśli jedziemy do kraju, gdzie ceny przewyższają polskie, warto spakować trochę jedzenia przed wyjazdem. Jeżeli jednak taka opcja nie wchodzi w grę, polecam szukać lokalnych knajpek. W Azji ceny w restauracjach ukierunkowanych na turystów są czasem nawet 3-krotnie droższe. Warto zatem, rozejrzeć się za lokalnymi miejscówkami typu street food. Najlepszym rozwiązaniem ku temu, jest zapoznanie się z tamtejszymi ludźmi. Wtedy mamy większą pewność, że jedzenie będzie smaczne i tanie. Często nawet i w lokalnych knajpkach, kiedy widzą turystę, potrafią zawyżyć ceny. Kiedy znaleźliśmy hosta poprzez couchsurfing gotowanie u niego w domu jest także, w większości przypadków tańszą opcją a przy okazji, możemy popisać się przygotowaniem tradycyjnych polskich potraw.

 

 

Warto pomyśleć o tych wskazówkach, jeśli planujesz niskobudżetową podróż. Myślę, że przyniesie Ci to nawet większą satysfakcję, że tym razem mogłeś zaoszczędzić trochę grosza.

Dodaj komentarz